• Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Шкільний Світ » Тлумачний словник » Всі слова на літеру Н
Всі слова на літеру Н
Администратор
Уровень 999
Сообщений: 2104
Дата: Суббота, 28.01.2012, 18:59:17 | Сообщение # 1
Offline
Що таке Ні, визначення слова.

Ні 1, част. 1. заперечна. Уживається на початку речення для вираження заперечення співрозмовникові. Чоловік глянув па Яшка.— Так він же ще од тебе менший! — Ні, ми однакові (Головко, І, 1957, 126); — А ну, геть з кузні! — визвірився на них Кир.— Ні, так ви, дядьку, послухайте, що він каже,— не зважав ні па які гальма Тимко (Тют., Вир, 1964, 36): // Уживається для застереження від якої-небудь дії. —Давай сюди, спробуєм розгадати твою шифровку…— Ні, ні, ні! — схопилася Тоня і, притискаючи листа до грудей, майнула від товариства (Гончар, Тронка, 1963, 18); // Уживається для внесення поправки, що заперечує раніше сказане. Як блискавка, ні, як табун диких коней, мчимося ми по виноградниках (Коцюб., III, 1956, 147).
заперечна. Уживається у значенні неповного речення при заперечних відповідях. [Сни скоп:] Ти, сину мій, зо мною підеш. |П а р в у с:] Ні! (Л. Укр., II, 1954, 497); Знову мати по паузі спитала: — А не приходила [жінка]? — Ні,— сказав Тихін і поклав ложку,— не приходила (Головко, II, 1957, 137); // Уживається замість заперечного присудка, заперечної словосполуки, речення з запереченням. В хаті тільки сплю, а цілими днями або над морем, або на морі, а як ні, то лежу., [в] диких кутках острова (Коцюб., III, 1956, 360); — Все на очах мінялося, і тільки твоя любов ні? (Гончар, III, 1959, 80).
заперечно-під сильна. Уживається для підсилення заперечення, вираженого заперечним дієсловом-при-судком або словом «нема». / не було ні одної.струни на єгипетських арфах, Щоб не співала хвали повновладній цариці Єгипту (Л. Укр., І, 1951, 423); Я все стерплю, але ні слова не вирве ворог з вуст моїх (Сое, II, 1958, 495); // Уживається на початку речення для підсилення його заперечного змісту, що протиставляється висловленому раніше або тому, що лише уявляється. Невидно нікого в Ієрусалимі, Врата на запорі, неначе чума… Ні, чуми нема (Шевч., II, 1953, 70); Ні, краще ніколи, не роздивлятись, з чого зроблене те, що нам до вподоби (Коцюб., II, 1955, 241); Що то їх спіткало? Чи, може, те, що і мене? А може, й гірше?.. Смерті рало крізь них пройшло, глухе, жахне… Пі, пі, цього не може бути! (Сое, II, 1958, 397); // Уживається на початку речення, у якому ніби підсумовується все сказане раніше. IIі, я хочу крізь сльози сміятись, Серед лиха співати пісні, Без надії таки сподіватись, Жити хочу! Геть, думи сумні! (Л. Укр., І, 1951, 41); Ні, це таки вона лежить, розкинувшись втомлено і незручно (Гончар, III, 1959, 454); // Уживається для підсилення раніше висловленого заперечення. — Не за себе, не за батька Молилась в неволі,— Ні, бабусю, а за його, За милого долю (Шевч., І, 1963, 126).
4. у знач, підсил.-єднального спол. Уживається для поєднання однорідних членів у заперечному реченні. / знову не буде у думах моїх Ні мук, пі страждань, ні плачу… (Рильський, І, 1960, 92); Він не знав ні батька, ні матері, пі брата, ні сестри (-Мирний, IV, 1955, 29); Не хоче він ні пить, ні їсти і все у мрії порина… (Сое, І, 1957, 349).

Словник української мови онлайн: Ні
Подпись пользователя
Форум » Шкільний Світ » Тлумачний словник » Всі слова на літеру Н
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск: